Co można oddać do skupu złomu?

Wiele osób traktuje skupy złomu jako dodatkowy zarobek. Często na skupy złomu wożą surowce i metale osoby starsze, które jeszcze mają siłę i w ten sposób dorabiają sobie do emerytury. Skupy złomu jednak przyczynią się w dużym stopniu do ochrony środowiska, poddając utylizacji przedmioty, z którymi nigdy nie wiadomo, co zrobić. Oddając do skupu złomu, na przykład sprzęt nienadający się do użycia, możemy być pewni, że zostanie on zutylizowany zgodnie z przepisami obowiązującego prawa. Co jednak można oddać do skupu złomu, a co nie? Jeśli tego jeszcze nie wiesz, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Nielegalne skupy złomu

Czasami trudno poznać skupy złomu, które działają nielegalnie, ponieważ z pozoru nie różnią się one niczym od skupów złomu prowadzonych zgodnie z literą prawa. W jaki sposób je odróżnić? Przede wszystkim trzeba zobaczyć, czy skupuje on takie rzeczy, jak na przykład trakcje kolejowe, monety, pokrywy studzienek kanalizacyjnych oraz innych elementów należących do ogólnej infrastruktury miasta, z której korzystają wszyscy ludzie. Innymi słowy – nie dość, że takie skupy działają nielegalnie to jeszcze niezgodnie z ogólnym dobrem miasta.

Co oddać na skup

Na skup złomu można oddać zarówno surowce wtórne, takie jak szkło, aluminium, folie, stare kartony, dokumenty, czy stare gazety. Wszystkie te przedmioty niszczone są zgodnie z obowiązującym prawem oraz odpowiednią dyskrecją w przypadku archiwalnych dokumentów, których trzeba się pozbyć. Poza tym na skup złomu oddaje się różnego rodzaju metale, czyli na przykład stare wanny, czy grzejniki żeliwne. Do jednych z cenniejszych metali, które można oddać na skup, należą mosiądz oraz brąz, z których to wykonane są, na przykład stare klamki.