Co robić ze złomem pochodzącym z prac rozbiórkowych?

Elementy wykonane z metalu stanowią elementy konstrukcji i wyposażenia wielu budynków mieszkalnych i użytkowych. Podczas ich rozbiórek i wyburzeń sporą część tego rodzaju komponentów z powodzeniem daje się odzyskać. Sposobem na ich zagospodarowanie może się okazać przekazanie ich do punktu zajmującego się skupem złomu. W Gdańsku Kokoszkach w działalności tego typu specjalizuje się firma Złompap, przyjmująca złom stalowy i żeliwny, a także pochodzący z metali kolorowych, przede wszystkim aluminium i miedzi oraz ich stopów – mosiądzów i brązów. Przekonajmy się, skąd bierze się złom pozyskiwany podczas prac rozbiórkowych i sprawdźmy, czemu warto go sprzedawać.

Jaki złom pozyskuje się w czasie rozbiórek i wyburzeń?

W budynkach znajduje się sporo instalacji i komponentów wykonanych z metalu. Będą to zarówno miedziane lub aluminiowe instalacje elektryczne w postaci okablowania, jak i rury wodociągowe, a także służące do dystrybucji gazu oraz rozprowadzania ciepła w systemie centralnego ogrzewania, które mogą być zrobione z miedzi lub stali. Metalowe są także grzejniki – w starszych budynkach zwykle są to komponenty żeliwne, a w nowszych aluminiowe bądź stalowe. Nie można też zapominać o kranach i aluminiowych ramach okiennych. Często w domach jednorodzinnych znajdują się też schody z elementów stalowych.

Dlaczego warto oddawać metale z rozbiórek i wyburzeń na złom?

Sprzedaż złomu może przynieść spore korzyści finansowe, zwłaszcza jeżeli chodzi o metale nieżelazne, ponieważ zapotrzebowanie na nie jest bardzo duże, a ceny rynkowe utrzymują się na wysokim poziomie. Przeznaczenie ich do recyklingu to jedna nie tylko natychmiastowy zastrzyk gotówki, ale także zysk dla środowiska naturalnego, gdyż takie działanie zmniejsza ilość odpadów, które muszą zostać zagospodarowane. Redukuje również ilość energii zużywanej na wydobycie i przerób rud oraz ich przetop na gotowe wyroby hutnicze, jak też ich transport.