Co wpływa na ceny skupu metali kolorowych?

Skup metali kolorowych ma ogromne znaczenie w kwestii ochrony środowiska. Dzięki ponownemu wykorzystaniu tych odpadów, zmniejsza się zapotrzebowanie na ich wydobycie. Cena metali kolorowych nie jest jednak stała. Aby dowiedzieć się, od czego zależy, przeczytaj poniższy artykuł.

Czym są metale kolorowe?

Metale kolorowe to wszystkie metale, do których produkcji nie zostało użyte żelazo. Dzięki różnorodnym właściwościom chemicznym, fizycznym i mechanicznym, metale kolorowe znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Wykorzystywane są również do produkcji przedmiotów codziennego użytku. Na ogół są także dobrymi przewodnikami ciepła. Do tego rodzaju metali zaliczają się m.in.: aluminium, cynk, miedź, magnez, tytan, nikiel, złoto, srebro, platyna, cyrkon, kobalt i nikiel. Recykling metali kolorowych pozwala na obniżenie kosztów produkcji pozyskania tych materiałów. Warto więc odpady te oddać do skupu. Mogą to być np. felgi, puszki, kable, nakrętki, kapsle, stalowe rury, grzejniki żeliwne i wiele innych.

Jakie czynniki determinują cenę metali kolorowych?

Prowadząc skup metali kolorowych w Gdańsku, doskonale wiemy, że ich cena nie jest jednakowa i zależy od wielu czynników. Przede wszystkim znaczenie ma rodzaj oddawanego metalu i to on w dużej mierze determinuje cenę odpadu. Istotny wpływ na wartość metalu ma również popyt i podaż na dany surowiec. Gdy popyt na metal kolorowy jest wysoki, a podaż niska, ceny mogą wzrosnąć. Ceny metali kolorowych są też uzależnione od cen surowców, z których są produkowane. Na przykład, gdy ceny miedzi na rynkach światowych wzrastają, ceny skupu miedzi także mogą wzrosnąć. Wartość skupu metali kolorowych zależy od ich czystości i jakości. Im metal jest bardziej czysty, tym bardziej atrakcyjna cena skupu.