Co zrobić ze zużytym sprzętem RTV/AGD?

Problem elektrośmieci robi się coraz bardziej dotkliwy dla środowiska naturalnego. Ogromny postęp technologiczny, jaki dokonał się ostatnimi laty sprawia, że coraz większa liczba przestarzałego sprzętu AGD/ RTV staje się bezużyteczna. Trafia na śmietnik. Tymczasem zgodnie z prawem nie można go wyrzucić ot tak, do pierwszego lepszego kontenera na śmieci.

Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym

Zgodnie z obowiązującym prawem zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można oddać bezpłatnie specjalnie do tego celu wyznaczonym podmiotom. Są to wskazane sklepy, punkty zbiórki, jedyne, o co trzeba zadbać we własnym zakresie to zapewnić ich transport. PSZOK, czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych jest ratunkiem nie tylko dla zużytego czy, zepsutego sprzętu. Należy tam się udać również, jeśli dysponuje się sprzętem niekompletnym. Jak wiadomo bowiem, sklepy nie przyjmują zwrotów niekompletnych urządzeń.

Jak oddać sprzęt RTV do punktu skupu?

Każdy rodzaj sprzętu elektrycznego czy elektronicznego można oddać. Warto zbierać w jednym miejscu również takie drobne akcesoria jak spalone świetlówki czy zepsute zabawki elektroniczne, które bardzo często błędnie trafiają do pojemnika. Niektóre skupy złomu zajmują się również utylizacją zużytego sprzętu RTV/AGD, w takim przypadku muszą posiadać odpowiednie decyzje na zbieranie takiego sprzętu i prowadzić odrębne ewidencje. Można do nich przywieźć i zostawić m.in. pralki, zmywarki, chłodziarko-zamrażarki, urządzenia klimatyzacyjne, mikrofalówki, odkurzacze, żelazka, tostery, a nawet świetlówki kompaktowe. Żaden bowiem z wymienionych przedmiotów nie ma prawa trafić do środowiska naturalnego ze względu na obecność pól elektromagnetyczych czy też zawartości szkodliwych substancji. Dlatego producenci urządzeń elektrycznych i elektronicznych stosują na sprzęcie (na jego opakowaniu) symbol przekreślonego kontenera na odpady oraz dołączają informację o skutkach, jakie dla środowiska i zdrowia ludzi niesie obecność niebezpiecznych substancji. Dla środowiska szczególnie niebezpieczne są bowiem takie substancje jak rtęć, kadm, związki bromu, ołów czy chrom.