Czy sprzedaż złomu jest opłacalna?

W przypadku osób, które trudnią się zbieractwem, można rzec zawodowo, potrafią uzbierać niezłe sumy i z tego wyżyć. Dość często zdarza się, że są to zorganizowane grupy, wspólnie zbierają złom, a następnie dzielą się zyskami. Wiadomo jest, że jednej osobie trudno jest nazbierać tyle zużytych materiałów do celów zarobkowych.

Jednak należy pamiętać, że jest to też cel ekologiczny. Warto dbać o środowisko naturalne i zamiast wyrzucać zużyte materiały powinno oddać się je do recyklingu. Nie wszystkie rzeczy można sprzedać w skupie, są to przede wszystkim pokrywy studzienek kanalizacyjnych, znaki drogowe, szyny, czyli wszystkie elementy należące do zasobów publicznych. Sprzedaż tych surowców jest nielegalna, uznawane za przestępstwo zagrożone przepisami prawnymi. Sprzedaż i skup surowców wtórnych prowadzi Firma Złompap Henryk Michałek, która oferuje fachową pomoc i doradztwo. Zajmują się skupem detalicznym oraz hurtowym. Przy dużej ilości złomu można się porozumieć ze skupem i odbiorą surowiec własnym transportem.

Co można oddać na złom?

Zbieranie złomu kojarzy nam się głównie ze zbieractwem przez ludzi ubogich w poszukiwaniu niewielkiego zarobku. Nic bardziej mylnego, okazuje się, że jest to bardzo opłacalny biznes, przynoszący wiele korzyści. Najbardziej popularnymi materiałami są puszki aluminiowe, złom żeliwny, miedź, która znajduje się również w kablach i przewodach oraz mosiądz. Oczywiście, aby sprzedaż złomu była opłacalna, należy zebrać większe ilości. Dlatego też powinien to być proces długotrwały. Należy jednak uważać, gdzie złom zbieramy, czy niezamieszkałe budynki mają właścicieli, ponieważ może nas ktoś oskarżyć o kradzież. Wokół nas jest wiele złomu w różnej formie, zwłaszcza metali kolorowych. Przyjmuje się, iż statystyczny Polak zużywa około 70 puszek rocznie. Ceny złomu uzależnione są od surowca i wahają się w granicach od kilkudziesięciu groszy do kilkunastu złotych. Inaczej liczona jest miedź, mosiądz a inaczej złom stalowy czy aluminium.