Czym grozi porzucanie złomu w miejscach do tego nieprzeznaczonych?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami składowanie oraz porzucanie złomu w miejscach do tego nieprzeznaczonych grozi konsekwencjami w postaci nałożenia mandatu i obowiązku usunięcia odpadów. Dlatego, przed podjęciem decyzji o wyrzuceniu złomu na przykład w lesie, warto zastanowić się nad konsekwencjami, które mogą być bolesne dla naszego portfele. Tym bardziej, że złom można oddać do punktu skupu, za który dostaniemy jeszcze pieniądze.

Kary za porzucenie złomu

Bardzo często przechadzając się po lesie, ale także miejskimi ulicami możemy zauważyć niesprawne wraki samochodów zaparkowane, zniszczone i ewidentnie niesprawne. Takimi przedmiotami nikt się nie interesuje, a ich pozostawienie jest często celowe. Jednak porzucenie złomu na przykład w lesie uznawane jest w polskim prawie za wykroczenie przeciwko środowisku, a także za narażenie życia i zdrowia mieszkańców. Dlatego, zamiast narażać się na otrzymanie kary pieniężnej lepiej udać się na skup złomu, gdzie nie tylko można oddać go do ponownego recyclingu, ale także uzyskać określoną kwotę zasilającą domowy budżet.

Co zrobić ze złomem?

Oddawanie złomu do skupu to najlepszy sposób, który pozwala uchronić środowisko przed zanieczyszczeniami, a nasz podwórko przed nieestetyczną hałdą złomu zalegającą przy garażu lub tuż obok ogrodu. Przed oddaniem złomu, warto sprawdzić, czy dany skup działa legalnie. Jeśli potwierdzą się informacje, że dana placówka działa zgodnie z literą prawa, wtedy można zawieźć tam elementy konstrukcji stalowych, pręty, a także zużyty sprzęt elektroniczny, w tym sprzęt RTV i AGD, a także stary samochód.