Dlaczego warto oddać miedź do skupu?

Miedź jest jednym najważniejszych i najczęściej wykorzystywanych przez człowieka metali. Wraz z żelazem od tysięcy lat przyczyniała się do rozwoju naszej cywilizacji. Miedź wyróżnia się wieloma pożytecznymi właściwościami, wśród których warto wymienić przede wszystkim dobre przewodzenie ciepła i elektryczności, wysoką odporność na korozję oraz łatwość tworzenia stopów. Dzięki temu metal ten znajduje bardzo duże zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Z miedzi powstają przede wszystkim biurowe i domowe instalacje cieplne, telefoniczne i elektryczne, a więc wszystkie kable, które wokół siebie widzimy, zapewne mają w środku ten metal. Równie często miedź stosuje się w układach scalonych, urządzeniach elektronicznych i mechanicznych pojazdach.

Korzyści z oddawania miedzi do skupu złomu

Ze względu na wiele zastosowań zapotrzebowanie na miedź jest bardzo duże i z roku na rok stale rośnie. Dużą część tego metalu pozyskuje się z rud, jednak wiąże się to z eksploatacją środowiska naturalnego, dlatego równie istotne jest pozyskiwanie miedzi z recyklingu, w tym na przykład z różnego rodzaju odpadów oddawanych do skupów złomu.

Miedź jest metalem, który właściwie w nieskończoność może być poddawany przetwarzaniu i ponownemu wykorzystaniu. Dlatego tak ważne jest pozyskiwanie go z różnego rodzaju odpadów. Zbieranie zużytych urządzeń elektronicznych, maszyn, rur, armatury i innych elementów odbywa się w skupach złomu. Warto tam oddawać na przykład miedziane krany, stare rury instalacji wodociągowej, kable, urządzenia elektroniczne, silniki maszyn i inne odpady. Wszystkie te elementy metalowe zawierają sporo miedzi, za którą w skupie zapłacą nam dobrą cenę, ponieważ metale kolorowe są sporo warte.

Po oddaniu miedzi do skupu następuje oddzielenie jej od innych tworzyw i jak najlepsze wstępne oczyszczenie mechaniczne. Bardziej zanieczyszczone przedmioty umieszcza się w roztworze kwasu siarkowego czy stosuje inne metody do dokładnego oddzielenia miedzi. Następnie w specjalnych piecach roztapia się czysty metal i wylewa w postaci kęsów lub sztabek. Taki surowiec ma takie same parametry jak miedź wydobywana z kopalni i może z powodzeniem służyć do produkcji nowych maszyn, urządzeń i innych elementów.