Fakty i mity na temat skupów złomu

Współczesne wyobrażenia na temat złomowisk bardzo często nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Często działa to niestety na szkodę dla prowadzonej przez nie działalności, której celem jest przecież dbanie o środowisko i zwiększanie świadomości o właściwym korzystaniu z surowców wtórnych. W poniższym artykule rozwiewamy wątpliwości o funkcjonowaniu skupów złomu.

Skup złomu – co jest prawdą, a co legendą?

Skup złomu to miejsce, do którego oddaje się odpady wyprodukowane z różnego rodzaju metali. W powszechnej opinii funkcjonuje więc przekonanie, że złomowiska przyjmują wszystkie przedmioty wykonane z tego surowca. Nie jest to jednak prawdą – istnieje wiele obiektów, których skup złomu nie przyjmie z określonych przyczyn. Ze względu na podejrzenie kradzieży są to trakcje kolejowe. Mitem jest również przekonanie, że odpady na złomowisko trzeba dostarczyć samodzielnie. Nie jest to prawdą, o czym świadczy chociażby działalność naszego skupu złomu na gdańskich Kokoszkach oferująca jego odbiór i transport. Faktem jest natomiast, że złomowiska przyjmują wyłącznie odpady z surowców wtórnych. Wbrew powszechnej opinii, jest to bardzo opłacalne rozwiązanie.

To musisz wiedzieć o złomowaniu samochodów

Nie każdy jest świadomy, że samodzielny demontaż auta na części jest nielegalny, a złomowiska mają obowiązek weryfikacji ich stanu. Warto wiedzieć, że nie wszystkie części nadają się do recyklingu, a zatem do sprzedaży, o czym klienta poinformuje każdy profesjonalny skup złomu w trakcie rozbiórki pojazdu. Faktem jest natomiast, że zezłomować pojazd może wyłącznie jego właściciel z dokumentem potwierdzającym legalne posiadanie samochodu, a raz oddany na złomowisko nie może ponownie uczestniczyć w ruchu drogowym. Problemu nie stanowi jednak brak posiadania ubezpieczenia OC.