Jak radzić sobie ze złomem generowanym w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej?

Jeśli nasza firma generuje złom, to oczywiście możemy go sprzedać, jednak należy pamiętać, że taka transakcja musi zostać udokumentowana fakturą. W takiej sytuacji jako sprzedawca złomu wystawiamy fakturę, która będzie jednocześnie dokumentem potwierdzającym jego dostawę, czy przekazanie do innej firmy. Musi ona być jednak uregulowana zgodnie z mechanizmem podzielonej płatności split payment.

Sprzedaż złomu generowanego przez firmę

Działalność gospodarcza w czasie swojego działania może generować mniejsze lub większe ilości złomu. Zwykle jest on nam niepotrzebny, w związku z czym zastanawiamy się, jak się go skutecznie pozbyć. Otóż prowadząc firmę, mamy możliwość sprzedaży go do skupu złomu. Warunkiem jest tu wystawienie faktury VAT, która będzie rozliczona zgodnie z mechanizmem podzielonej płatności. Możemy również skorzystać z obsługi skupu w zakresie transportu i wyceny tego, co zamierzamy przekazać.

Skupy złomu są więc dostępne zarówno dla osób fizycznych, jak i prawnych. Wszystko zależy od sytuacji. Zgodnie z prawem magazynowanie złomu bez odpowiednich warunków też nie jest wskazane, dlatego warto w miarę możliwości regularnie się go pozbywać jeśli pojawia się w naszej firmie. Stała współpraca będzie jak najbardziej na miejscu jeśli złom powstaje u nas regularnie. Będzie to korzystne zarówno dla skupu, jak i dla nas jako przedsiębiorców.

Gdzie sprzedawać złom?

Zawsze najlepiej jeśli wybierzemy do współpracy sprawdzony i sprawnie działający skup złomu, gdzie mamy pewność, że podejście jest ekologiczne, a wszystkie materiały w miarę możliwości trafiają do recyklingu. Jest to bardzo dobra droga. Często złom jest dla nas w firmie odpadkiem i niepotrzebnym śmieciem, jeśli jednak odpowiednio przekażemy go do firmy specjalizującej się w skupie i recyklingu, to zostanie ponownie wykorzystany, a co za tym idzie, będziemy wspólnie chronić środowisko naturalne, które jest dla nas obecnie bardzo cenne. Koniecznie więc dbajmy o regularne przekazywanie złomu.