Możliwości ponownego wykorzystania złomu stalowego

Czym jest recykling, wszyscy wiemy, bo sporo się o nim mówi, ale jak go właściwie zdefiniować? Co możemy nazwać złomem? Jak właściwie można ponownie wykorzystać złom stalowy? W naszym wpisie postaramy się przedstawić odpowiedzi na te pytania w klarowny sposób. Opowiemy o przetapianiu złomu stalowego oraz o możliwościach wykorzystania stalowych odpadów w inny sposób.

Recykling i złom stalowy

Recykling to jedna z metod ochrony środowiska naturalnego, której główną zasadą działania jest jak najbardziej wydajne ponowne wykorzystanie materiałów odpadowych, by tym samym maksymalnie ograniczyć zużycie surowców naturalnych. Złom stalowy w kontekście recyklingu jest materiałem odpadowym. Dzielimy go na dwa główne gatunki: to złom wsadowy i niewsadowy – elementy z obu może przyjąć skup złomu stalowego. Ten pierwszy ze względu na wymiary, postać i skład chemiczny możemy wykorzystać bezpośrednio jako wsad w piecach hutniczych, drugi trzeba najpierw przerobić. Trzeba go poddać obróbce mechanicznej lub termicznej.

Przetapianie złomu stalowego i wykorzystanie odpadów stalowych w inny sposób

Podstawowa metoda recyklingu złomu stalowego to przetapianie w piecach hutniczych. Złom stalowy musi być przy tym wystarczająco czysty, zgodny z normami i specyfikacjami, których wymaga przemysł metalurgiczny. Dopiero gdy materiał pozyskany w wyniku procesu odzysku spełnia wymogi techniczne przemysłu metalurgicznego, nadaje się do ponownego wykorzystania, przestajemy nazywać go odpadem. Jest jeszcze jedna metoda ponownego wykorzystania złomu stalowego – to ponowne zastosowanie gotowych elementów, które są zwykle wcześniej oczyszczane i poddawane obróbkom. Przykład: zastosowanie gotowych kształtowników do budowy elementów konstrukcyjnych w ogródku działkowym.