Możliwości wykorzystania butelek PET

Na świecie powstaje coraz więcej produktów wykonanych z plastiku, dlatego wiele firm dąży do wykorzystania wszystkich surowców pochodzących z odpadów. Dzięki temu, że skupy przyjmują butelki PET i przekazują je do ponownego przerobu, nie będą zaśmiecać naszej planety, w tym mórz i oceanów.

Możliwości wykorzystania butelek PET

Butelki PET są ponownie wykorzystywane, co jest wielką ulgą dla środowiska. ZŁOMPAP Henryk Michałek skupuje odpady i przekazuje je do dalszego przetwarzania. Surowiec PET znalazł szerokie zastosowanie, ze względu na swoje zalety. Producenci używają go do wytwarzania niezliczonej liczby elementów. Idealnie nadaje się do przechowywania żywności. Wykorzystuje go branża spożywcza, przemysł farmaceutyczny, maszynowy i samochodowy; fotograficzny, elektrotechniczny, a także odzieżowy. Wytwarza się z niego butelki, pudełka, folie, etykiety i płyty. Pokrywa się materiałem, urządzenia elektroniczne. Koszt produkcji artykułów z PET jest niższy od innych materiałów. Popularność tego PET rośnie, więc warto je odpowiednio segregować, w trosce o środowisko. 

Recykling butelek PET

PET — politereftalan etylenu, czyli materiał z niezwykłym potencjałem, nadający się do ponownego wykorzystania dzięki procesowi recyklingu. Jest to proces przeprowadzany ze względów ekologicznych i ekonomicznych. Możliwości dalszego przerobu ograniczyły przede wszystkim miliony ton śmieci, które rozkładają się w ziemi 100-1000 lat. Skup złomu przyjmuje odpad, a w dużych ilościach odbiera go własnym transportem, by przekazać do dalszej produkcji. Dzięki procesom segregowane odpady dostają drugie życie, co jest z korzyścią dla środowiska naturalnego. Warto pamiętać, by opróżnioną butelkę odkręcić, dobrze zgnieść i wrzucić do przeznaczonego na odpady plastikowe osiedlowego pojemnika albo przynieść bezpośrednio do skupu złomu.  Oddzielenie poszczególnych elementów butelki jest o tyle istotne, że każdy z nich ma inne właściwości i inaczej będzie reagował na zgniatanie lub wysoką temperaturę.