W czym znajduje się najwięcej żeliwa?

Recykling metali to działalność, która pozwala na ponowne wykorzystanie materiałów, zmniejszając koszt ich pozyskania oraz łączące się z niezbędnymi do tego procesami technologicznymi obciążenia środowiska naturalnego i klimatu, a jednocześnie przynosi wymierne zyski finansowe. Wśród stopów, które cieszą się największą popularnością, znajdują się rozmaite gatunki stali oraz metali kolorowych – przede wszystkim miedzi w postaci mosiądzów i brązów oraz aluminium. Coraz częściej liczy się jednak także skup złomu żeliwnego. W Gdańsku zbiórką i sprzedażą surowców wtórnych zajmuje się firma ZłomPap, która przyjmuje m.in. złom stalowy, puszki oraz kable. Przekonajmy się, czym jest żeliwo i sprawdźmy, gdzie będzie go najwięcej.

Co trzeba wiedzieć o żeliwie?

Żeliwo jest materiałem będącym podobnie jak stal połączeniem żelaza z węglem. Jego ilość jest tu jednak dużo większa i sięga zwykle od 2,5 do 4,5%. Ponieważ węgiel może przyjmować w stopie rozmaite formy, mamy do czynienia z kilkoma odmianami żeliwa. W grę wchodzi tu tzw. żeliwo białe, które jest wytworzone z udziałem cementytu, jak również żeliwo szare, które powstaje przez sięgnięcie po grafit. W zależności od tego, w jaki sposób zachodziła krystalizacja grafitu, a więc czy użyto modyfikatorów magnezu czy żelazo-krzemu, istnieje możliwość otrzymania żeliwa sferoidalnego. Warto pamiętać, że wszystkie rodzaje żeliwa cechuje wysoka wytrzymałość, duża twardość i wytrzymałość na rozciąganie, a ponadto znaczny poziom, jaki osiąga jego granica plastyczności. Nie będzie ono miało sprężystości zapewnianej przez stal.

Do czego używa się żeliwa?

Żeliwo doskonale nadaje się do przygotowywania odlewów, a jego właściwości sprawiają, że często stosuje się je na korpusy maszyn i urządzeń, a także ich podstawy czy inne komponenty zapewniające dużą sztywność oraz stabilność. Z żeliwa powstają też elementy o mniejszych rozmiarach np. armatura przesyłowa. Nadaje się też na części przewodzące ciepło czy urządzenia grzewcze – kotły, piece oraz kominki. Nierzadko wytwarza się z niego także rury.