Właściwości i zastosowania mosiądzu

Mosiądz to jeden z najczęściej spotykanych i wykorzystywanych stopów metali. Skupy złomu zajmują się jego zakupem i sprzedażą, co jest dobrą inicjatywą zarówno dla gospodarki, jak i samego środowiska, Metal jest bardzo wartościowy, więc jest ponownie przetwarzany. 

Właściwości i zastosowania mosiądzu

Mosiądz jest cenionym metalem, ze względu na swoje właściwości technologiczne i użytkowe. Z tego względu znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Produkuje się z niego wiele przedmiotów, takich jak np. armaturę kuchenną i łazienkową; kłódki, klamki, okucia; instrumenty muzyczne, monety, pomniki, amunicję, części maszyn w branży motoryzacyjnej, okrętowej, chemicznej, elektromechanicznej. Wykorzystywany jest również do wykonywania elementów ozdobnych w metaloplastyce. Wykonuje się z niego również przedmioty codziennego użytku. Metal jest skupowany i odsprzedawany do hut i zakładów produkcyjnych. Tą dziedziną zajmuje się, m.in. Złompap Henryk Michałek. W każdej chwili można przynieść odpad do siedziby firmy lub zamówić wywóz złomu w większej ilości, wówczas pracownicy przyjadą i odbiorą go własnym transportem, oferując korzystną cenę. 

Recykling mosiądzu

Złom mosiężny żółty można znaleźć w chłodnicach, urządzeniach sanitarnych i elementach instalacji, okuciach, a także w elementach dekoracyjnych, natomiast bielony, występuje w urządzeniach chłodzących i hydraulicznych. Można go pozyskać również z chłodnic wykorzystywanych w ciągnikach, maszynach, urządzeniach i samochodach oraz w przemysłowych instalacjach. Wszelkiego rodzaju poprodukcyjne odpady mosiężne, są efektem ubocznym obróbki mechanicznej, ale są również bardzo cenne dla recyklingu. Złom tego rodzaju metalu jest ceniony i poszukiwany, dlatego skupy przyjmują go w każdych ilościach, gdyż jest na niego rynek zbytu. Przeprowadzając remont w domu, porządkując piwnicę, garaż czy strych zawsze znajdą się mosiężne przedmioty, które są zbędne i zajmują miejsce, warto więc sprzedać je w skupie, po atrakcyjnej cenie.